עד מתי זה קטין בעולם המשפטי?

בעולם המושגים הכללי, אנחנו יודעים שקטין הוא כל מי שנמצא מתחת לגיל 18. שכן עד אז הוא נמצא בהשגחת הוריו ותחת אפוטרופסות שלהם. בעולם החינוך, כשמדברים על חינוך חובה, הכוונה עד כיתה י', מעבר לכך זו החלטה של התלמיד עם הוריו, האם להישאר לכיתות י"א-י"ב.

בעולם המשפט הפלילי וחוק העונשין זה מעט שונה. מגיל 12 ילד נושא באחריות פלילית על כל פגיעה בגוף או רכוש, אך הוא יישא בעונש רק מגיל 13. כלומר, אם הוא ביצע עבירה בגיל 12 הוא לא יועמד למשפט ולא יישא בעונש, בגיל 13 כבר ניתן להעמיד אותו למשפט ולתת לו עונש. 

חשוב להבהיר עוד נקודה, ילד שנושא בעונש בגין עבירה פלילית ונגזר עליו להיות אסיר, אז מן הסתם, הוא לא יילך לבית כלא רגיל של אנשים מבוגרים, אלא הוא יהיה בבית כלא שמתאים לקטינים שביצעו עבירות קטינים ואם יידרש אז בעתיד הוא יעבור לבית כלא של מבוגרים. הסיבה לכך היא פשוטה, בית כלא הוא מקום מאוד קשה, ואי אפשר שילדים יהיו בו עם מבוגרים. בית כלא לקטינים אמור להוות קרקע לשיקום, במטרה שהם יוכלו לחזור אל החברה ולהיות אזרחים טובים, מבלי שיחזרו ויבצעו עבירות נוספות. 

ברמת העיקרון, קטינים שחשודים בביצוע עבירות פליליות, נמצאים תחת חקירה משטרתית, זכאים לתנאים שונים מאנשים בוגרים שביצעו עבירות כאלה, בין אם זה בכל מה שקשור למאפייני החקירה (למשל, חובה שיהיה אדם בוגר בחקירה מצד הילד), זה נכון לגבי תנאי המעצר, כולל מעצר בית, וזה נכון לגבי היבטים נוספים שקשורים להליך. 

> קראו על עורך דין לסגירת תיק פלילי לנוער

הסיבות לכך הן מאוד פשוטות, קטינים דורשים התנהלות אחרות, הם צריכים לקבל יחס אחר מאשר אדם בוגר שיש לו יכולת לעמוד על שלו, יש לו שיקול דעת משלו, הוא יכול להפעיל הרבה יותר כוח, יש לו יותר אחריות ועוד. הרבה פעמים קטינים מוצאים את עצמם חשודים בביצוע עבירות, שהם לא ידעו כלל שאסור היה לבצע אותם, המעמד של החקירה יכול להיות מאוד מפחיד וקשה עבורם, והמטרה היא, גם אם בוחרים להעניש אותם, הרי שלא לייצר אצלם טראומה שתשפיע עליהם מבחינה נפשית. 

 

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

אולי יעניין אתכם?

על התהליך של שינוע חומרים מסוכנים

הובלת חומרים מסוכנים היא תהליך מאוד מסובך ומסוכן. זה כרוך במצבים בסיכון גבוה, כגון פיצוצים, שריפות ושפכים. הובלת חומרים מסוכנים היא תהליך מורכב. היא כרוכה בסיכונים מסוכנים לאדם המוביל אותם, בחוסר מידע ומודעות ובחוסר אמצעי אבטחה. יחד עם זאת, הוא

קרא עוד»

חנות צעצועים

חנויות צעצועים הן מקום שבו ילדים והורים יכולים ללכת לקנות את הצעצועים האהובים עליהם. ישנן חנויות צעצועים רבות ושונות המוכרות סוגים שונים של צעצועים. בשנים האחרונות, חנויות צעצועים רבות נסגרו עקב עליית הקניות המקוונות.  עם הגידול במסחר האלקטרוני, אנשים יכולים

קרא עוד»

מהם התסמינים של מחלת דופויטרן?

מחלת דופויטרן היא מצב נדיר הפוגע בדרך כלל באזורי כף היד, האצבעות והאגודל של היד. זה גורם לעיבוי של הרקמה באזורים אלה. המחלה יכולה גם לגרום להתכווצויות ללא כאבים (כאשר חלק אחד של הגוף מתהדק ומתקבע) באזורים אלו. התסמינים כוללים:

קרא עוד»