מעשה טוב ומעשה רע בחכמת הקבלה של הבעל הסולם

מהו מעשה טוב על פי תורת הסוד?

לפי חכמת הקבלה בדרכו של איש האלוקים המקובל הרב יהודה לייב הלוי אשלג זצ"ל, מחבר פירוש הסולם על הזוהר הקדוש – אנו נמצאים בתוך הרצון לקבל ואנו חלקים שלו, וכל המעשים והפעולות שלנו נרשמים ברצון לקבל הכללי,  ככתוב 'כל מעשיך בספר נכתבים'. אם נרצה להסביר מהו מעשה טוב לפי חכמת הקבלה בלימוד הזוהר הקודש נוכל לאמר כי מעשה טוב הוא מעשה לחיבור עם הרצון של השני, רצון לתיקון והשפעה לשינוי העוינות ופעולה לטובת הרצון הכללי כאשר האדם פועל כך על פי חוקי התורה והמצוות הוא משפר את חיוו ואת האחרים וזהו בעצם השכר.

מעשים טובים למימוש מטרת הבריאה בפנימיות התורה

אם כן מעשה טוב של אהבת הזולת, על פי חוקי התורה והמצוות במטרה להשגת האור האלוקי היא בעצם פעולה למימוש מטרת הבריאה לחיבור כל נבראים ברצון טוב להשגת האור העליון. האור העליון כולו השפעה וחיבור והוא זה שמפעיל את המערכת שלנו להשתוות צורה ודימיון בנינו בעל מנת להשפיע לנו טוב מושלם.

חווית הרע בעולמנו בדרך חכמת הקבלה

בשיעורי קבלה בכתבי אשלג על פי הזוהר הקדוש בפירוש הסולם , מה שאנו רואים דברים רעים במציאות, הוא לא מעבר לרצון לקבל המקולקל המפריד בנינו ועלינו לתקן אותו להשפעה, חיבור והבנה הדדית על ידי התקרבות ופעולות הדדיות לשינוי ממצב 'חטא עץ הדעת' עד ל'גמר התיקון הכללי'.

כל שעלנו לעשות הוא לנוע לכיוון מעשי השפעה היינו חוקיות 'ואהבת לרעך כמוך' ובכך לתקן את מעשינו, בעצם לפי חכמת הקבלה אין באמת 'עונש' אלא על מנת כדי להביא את האדם לבירור טוב יותר ותיקון ועשיית הפעולות הרוחניות הנדרשות ממנו הוא מקבל לחץ מהעליון וזה נחווה כסבל.

ואין שייכות להרגשת אשמה ויסורי מצפון על מעשינו. אלא קבלנו מערכת שבורה כמו ילד המקבל לגו שבור והוא צריך לתקן אותו. כך האדם בא לעולם מתוך מערכת אנוכית ואגואיסטית בקשר שבור בין הנבראים, וכל שעלינו לבצע זה את חוקיות חכמת התיקון היינו חכמת הקבלה בדרך התורה ומצוות על ידי האור המחזיר למוטב מתוך האור האלוקי הנצחי.

 

ללימוד נוסף בכתבי בעל הסולם ניתן לגלוש לאתר סולם יהודה  בקישור הזה.

 

כתיבה ועריכה לשונית: הרב שקד אליהו פנחס  | מרצה לקבלה וחסידות | מייסד מרכז סולם יהודה

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

אולי יעניין אתכם?

על התהליך של שינוע חומרים מסוכנים

הובלת חומרים מסוכנים היא תהליך מאוד מסובך ומסוכן. זה כרוך במצבים בסיכון גבוה, כגון פיצוצים, שריפות ושפכים. הובלת חומרים מסוכנים היא תהליך מורכב. היא כרוכה בסיכונים מסוכנים לאדם המוביל אותם, בחוסר מידע ומודעות ובחוסר אמצעי אבטחה. יחד עם זאת, הוא

קרא עוד»

חנות צעצועים

חנויות צעצועים הן מקום שבו ילדים והורים יכולים ללכת לקנות את הצעצועים האהובים עליהם. ישנן חנויות צעצועים רבות ושונות המוכרות סוגים שונים של צעצועים. בשנים האחרונות, חנויות צעצועים רבות נסגרו עקב עליית הקניות המקוונות.  עם הגידול במסחר האלקטרוני, אנשים יכולים

קרא עוד»

מהם התסמינים של מחלת דופויטרן?

מחלת דופויטרן היא מצב נדיר הפוגע בדרך כלל באזורי כף היד, האצבעות והאגודל של היד. זה גורם לעיבוי של הרקמה באזורים אלה. המחלה יכולה גם לגרום להתכווצויות ללא כאבים (כאשר חלק אחד של הגוף מתהדק ומתקבע) באזורים אלו. התסמינים כוללים:

קרא עוד»