מהי קרינה אלקטרומגנטית?

קרינה אלקטרומגנטית (EM) היא סוג של אנרגיה הנמצאת סביבנו ולובשת צורות רבות, כמו גלי רדיו, מיקרוגל, קרני רנטגן וקרני גאמה. אור השמש הוא גם סוג של אנרגיית EM, אך האור הנראה הוא רק חלק קטן מספקטרום ה – EM, המכיל מגוון רחב של אורכי גל אלקטרומגנטיים.

תיאוריה אלקטרומגנטית |

חשמל ומגנטיות נחשבו בעבר לכוחות נפרדים. אולם בשנת 1873 פיתח הפיזיקאי הסקוטי ג'יימס קלרק מקסוול תיאוריה אחידה של אלקטרומגנטיות. חקר האלקטרומגנטיות עוסק באופן שבו חלקיקים טעונים חשמליים מתקשרים זה עם זה ועם שדות מגנטיים.

  • ישנם ארבעה אינטראקציות אלקטרומגנטיות עיקריות:
  • כוח המשיכה או הדחיה בין מטענים חשמליים פרופורציונלי להפך, לכיכר המרחק ביניהם.
  • מוטות מגנטיים מגיעים בזוגות המושכים והודפים זה את זה, כמו שעושים מטענים חשמליים.
  • זרם חשמלי בחוט, מייצר שדה מגנטי שכיוונו תלוי בכיוון הזרם.
  • שדה חשמלי נע, מייצר שדה מגנטי, ולהפך.

מקסוול פיתח גם מערכת נוסחאות, המכונות "משוואות מקסוול", כדי לתאר תופעות אלה.

מהי קרינה אלקטרומגנטית ומה המהירות שלהם? |

קרינת EM, נוצרת כאשר חלקיק אטומי, כמו אלקטרון, מואץ על ידי שדה חשמלי, וגורם לו לנוע. התנועה מייצרת שדות חשמליים ומגנטיים מתנדנדים, הנעים בזווית ישרה זה לזה בצרור של אנרגיית אור המכונה פוטון.

פוטונים נעים בגלים הרמוניים במהירות המהירה ביותר האפשרית ביקום: 186,282 מייל לשנייה (299,792,458 מטר לשנייה) בוואקום, המכונה גם מהירות האור. לגלים אלה מאפיינים מסוימים, הניתנים כתדר, אורך גל או אנרגיה.

מהו אורך גל אלקטרומגנטי? |

אורך גל הוא המרחק בין שני פסגות גל רצופות. מרחק זה ניתן במטר (ים) או בשברים ממנו. תדר, הוא מספר הגלים הנוצרים בפרק זמן נתון. זה נמדד בדרך כלל כמספר מחזורי הגל בשנייה, או הרץ (מגה הרץ). 

אורך גל קצר פירושו, שהתדר יהיה גבוה יותר מכיוון שמחזור אחד יכול לעבור בפרק זמן קצר יותר. באופן דומה, אורך גל ארוך יותר הוא בעל תדר נמוך מכיוון שלכל מחזור לוקח זמן רב יותר להשלמתו. יוצא שגלים קטנים הם חזקים ומהירים הרבה יותר מגלים ארוכים.

אולי יעניין אותך גם בדיקת קרינה אלקטרומגנטית

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

אולי יעניין אתכם?

על התהליך של שינוע חומרים מסוכנים

הובלת חומרים מסוכנים היא תהליך מאוד מסובך ומסוכן. זה כרוך במצבים בסיכון גבוה, כגון פיצוצים, שריפות ושפכים. הובלת חומרים מסוכנים היא תהליך מורכב. היא כרוכה בסיכונים מסוכנים לאדם המוביל אותם, בחוסר מידע ומודעות ובחוסר אמצעי אבטחה. יחד עם זאת, הוא

קרא עוד»

חנות צעצועים

חנויות צעצועים הן מקום שבו ילדים והורים יכולים ללכת לקנות את הצעצועים האהובים עליהם. ישנן חנויות צעצועים רבות ושונות המוכרות סוגים שונים של צעצועים. בשנים האחרונות, חנויות צעצועים רבות נסגרו עקב עליית הקניות המקוונות.  עם הגידול במסחר האלקטרוני, אנשים יכולים

קרא עוד»

מהם התסמינים של מחלת דופויטרן?

מחלת דופויטרן היא מצב נדיר הפוגע בדרך כלל באזורי כף היד, האצבעות והאגודל של היד. זה גורם לעיבוי של הרקמה באזורים אלה. המחלה יכולה גם לגרום להתכווצויות ללא כאבים (כאשר חלק אחד של הגוף מתהדק ומתקבע) באזורים אלו. התסמינים כוללים:

קרא עוד»