עד מתי זה קטין בעולם המשפטי?

קטין בעולם המשפטי

בעולם המושגים הכללי, אנחנו יודעים שקטין הוא כל מי שנמצא מתחת לגיל 18. שכן עד אז הוא נמצא בהשגחת הוריו ותחת אפוטרופסות שלהם. בעולם החינוך, כשמדברים על חינוך חובה, הכוונה עד כיתה י', מעבר לכך זו החלטה של התלמיד עם הוריו, האם להישאר לכיתות י"א-י"ב.

בעולם המשפט הפלילי וחוק העונשין זה מעט שונה. מגיל 12 ילד נושא באחריות פלילית על כל פגיעה בגוף או רכוש, אך הוא יישא בעונש רק מגיל 13. כלומר, אם הוא ביצע עבירה בגיל 12 הוא לא יועמד למשפט ולא יישא בעונש, בגיל 13 כבר ניתן להעמיד אותו למשפט ולתת לו עונש. 

חשוב להבהיר עוד נקודה, ילד שנושא בעונש בגין עבירה פלילית ונגזר עליו להיות אסיר, אז מן הסתם, הוא לא יילך לבית כלא רגיל של אנשים מבוגרים, אלא הוא יהיה בבית כלא שמתאים לקטינים שביצעו עבירות קטינים ואם יידרש אז בעתיד הוא יעבור לבית כלא של מבוגרים. הסיבה לכך היא פשוטה, בית כלא הוא מקום מאוד קשה, ואי אפשר שילדים יהיו בו עם מבוגרים. בית כלא לקטינים אמור להוות קרקע לשיקום, במטרה שהם יוכלו לחזור אל החברה ולהיות אזרחים טובים, מבלי שיחזרו ויבצעו עבירות נוספות. 

ברמת העיקרון, קטינים שחשודים בביצוע עבירות פליליות, נמצאים תחת חקירה משטרתית, זכאים לתנאים שונים מאנשים בוגרים שביצעו עבירות כאלה, בין אם זה בכל מה שקשור למאפייני החקירה (למשל, חובה שיהיה אדם בוגר בחקירה מצד הילד), זה נכון לגבי תנאי המעצר, כולל מעצר בית, וזה נכון לגבי היבטים נוספים שקשורים להליך. 

> קראו על עורך דין לסגירת תיק פלילי לנוער

הסיבות לכך הן מאוד פשוטות, קטינים דורשים התנהלות אחרות, הם צריכים לקבל יחס אחר מאשר אדם בוגר שיש לו יכולת לעמוד על שלו, יש לו שיקול דעת משלו, הוא יכול להפעיל הרבה יותר כוח, יש לו יותר אחריות ועוד. הרבה פעמים קטינים מוצאים את עצמם חשודים בביצוע עבירות, שהם לא ידעו כלל שאסור היה לבצע אותם, המעמד של החקירה יכול להיות מאוד מפחיד וקשה עבורם, והמטרה היא, גם אם בוחרים להעניש אותם, הרי שלא לייצר אצלם טראומה שתשפיע עליהם מבחינה נפשית. 

 

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest

אולי יעניין אתכם?

תכשיר ביתי לעור הפנים
Blog
דניאל זריהן

טיפוח העור רק לנשים?!

טיפוח העור רק לנשים זה דבר שקרה בעבר. במציאות העכשווית גם גברים רבים מגיעים לטיפול בעור שלהם באופן רציף וקבוע.  טיפוח העור לגברים  גברים רבים

קרא עוד»