הדברה ירוקה נגד נמלים – האם זה קיים ומה היעילות ?

טיפול בטרמיטים

המונח הדברה מכסה מגוון רחב של תרכובות הכוללות קוטלי חרקים

חלק מהבעיות הנגרמות על ידי נמלים כוללות:

  1. העברת מחלות, במיוחד במתקנים כמו בתי חולים
  2. עור מודלק והתכווצויות או כאבי ראש עקב ארס נמלים (עקיצות)
  3. מדשאות וגנים שנפגעו מקנים
  4. כבלים חשמליים שנפגעו על ידי נמלים לעיסה
  5. נזק מבני שנגרם על ידי נמלים בלעיסה.

 

הדברה שאינה ירוקה

החדרת קוטלי חרקים סינתטיים אחרים – קוטלי חרקים אורגנו-פוספטים (OP) בשנות ה -60, קרבמטות בשנות השבעים ופירוטרואידים בשנות השמונים והכנסת קוטלי עשבים וקוטלי עשבים בשנות ה -70-80 תרמו רבות להדברת מזיקים ולתפוקה החקלאית. באופן אידיאלי על הדברה להיות קטלנית למזיקים הממוקדים, אך לא למינים שאינם מטרה, כולל האדם. למרבה הצער, זה לא המקרה, כך שעלתה המחלוקת של השימוש וההתעללות בחומרי הדברה. השימוש המשתולל בכימיקלים אלה, תחת האמרה, "אם מעטים טובים, הרבה יותר יהיה טוב יותר" שיחק הרס עם צורות חיים אנושיות ואחרות.קראו בהרחבה בנושא

 

ישנן עדויות מוחלטות לכך שחלק מכימיקלים אלה מהווים סיכון פוטנציאלי לבני אדם. חומרי הדברה יכולים לזהם אדמה, מים, דשא ועוד צמחים. הדברה יכולה להגיע למים עיליים דרך נגר מצמחים מטופלים ואדמה.

 

אמצעי הדברה טבעיים

כאמור, קיימות שיטות הדברת מזיקים רבות לבחירה, אך ניתן לקבץ אותן באופן רופף לשש קטגוריות: היגיינה, ביולוגית, כימית, פיזית, חיטוי, ערפל וטיפול בחום. כל שיטה יכולה לפתור הדבקות בדרגות יעילות שונות בהתאם לסולם ההדבקה, וכן לסוג ההדברה.

שיטות הדברה ביולוגיות

ניתן לראות בשיטות שליטה ביולוגית כפתרונות טבעיים שכן אינן מסתמכות על שימוש בחומרי הדברה או כימיקלים אחרים. אמצעי הדברה ביולוגיים מנצלים את ההיררכיה שבטבע. זה יכול להיות פשוט כמו להכניס את הטורף הטבעי של סוג מסוים של מזיקים לסביבתך.

טורפים טבעיים

שיטת הדברה זו אינה מודרנית בשום אופן. אנשים משתמשים בטורפים טבעיים בכדי לשלוט על אוכלוסיות מזיקים מאז המאה הרביעית לפני הספירה. העובדה שהיא עדיין בשימוש מראה עד כמה יעילה יכולה להיות שיטה זו.

 

טקטיקה זו משמשת לרוב על ידי גננים המבקשים לשלוט על אוכלוסיית מזיקים ללא שימוש בכימיקלים.

קראו עוד על: טיפול בטרמיטים

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest

אולי יעניין אתכם?