מהי קרינה אלקטרומגנטית?

קרינה אלקטרומגנטית (EM) היא סוג של אנרגיה הנמצאת סביבנו ולובשת צורות רבות, כמו גלי רדיו, מיקרוגל, קרני רנטגן וקרני גאמה. אור השמש הוא גם סוג של אנרגיית EM, אך האור הנראה הוא רק חלק קטן מספקטרום ה – EM, המכיל מגוון רחב של אורכי גל אלקטרומגנטיים.

תיאוריה אלקטרומגנטית |

חשמל ומגנטיות נחשבו בעבר לכוחות נפרדים. אולם בשנת 1873 פיתח הפיזיקאי הסקוטי ג'יימס קלרק מקסוול תיאוריה אחידה של אלקטרומגנטיות. חקר האלקטרומגנטיות עוסק באופן שבו חלקיקים טעונים חשמליים מתקשרים זה עם זה ועם שדות מגנטיים.

  • ישנם ארבעה אינטראקציות אלקטרומגנטיות עיקריות:
  • כוח המשיכה או הדחיה בין מטענים חשמליים פרופורציונלי להפך, לכיכר המרחק ביניהם.
  • מוטות מגנטיים מגיעים בזוגות המושכים והודפים זה את זה, כמו שעושים מטענים חשמליים.
  • זרם חשמלי בחוט, מייצר שדה מגנטי שכיוונו תלוי בכיוון הזרם.
  • שדה חשמלי נע, מייצר שדה מגנטי, ולהפך.

מקסוול פיתח גם מערכת נוסחאות, המכונות "משוואות מקסוול", כדי לתאר תופעות אלה.

מהי קרינה אלקטרומגנטית ומה המהירות שלהם? |

קרינת EM, נוצרת כאשר חלקיק אטומי, כמו אלקטרון, מואץ על ידי שדה חשמלי, וגורם לו לנוע. התנועה מייצרת שדות חשמליים ומגנטיים מתנדנדים, הנעים בזווית ישרה זה לזה בצרור של אנרגיית אור המכונה פוטון.

פוטונים נעים בגלים הרמוניים במהירות המהירה ביותר האפשרית ביקום: 186,282 מייל לשנייה (299,792,458 מטר לשנייה) בוואקום, המכונה גם מהירות האור. לגלים אלה מאפיינים מסוימים, הניתנים כתדר, אורך גל או אנרגיה.

מהו אורך גל אלקטרומגנטי? |

אורך גל הוא המרחק בין שני פסגות גל רצופות. מרחק זה ניתן במטר (ים) או בשברים ממנו. תדר, הוא מספר הגלים הנוצרים בפרק זמן נתון. זה נמדד בדרך כלל כמספר מחזורי הגל בשנייה, או הרץ (מגה הרץ). 

אורך גל קצר פירושו, שהתדר יהיה גבוה יותר מכיוון שמחזור אחד יכול לעבור בפרק זמן קצר יותר. באופן דומה, אורך גל ארוך יותר הוא בעל תדר נמוך מכיוון שלכל מחזור לוקח זמן רב יותר להשלמתו. יוצא שגלים קטנים הם חזקים ומהירים הרבה יותר מגלים ארוכים.

אולי יעניין אותך גם בדיקת קרינה אלקטרומגנטית

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest

אולי יעניין אתכם?

Blog
דניאל זריהן

מאוורר תעשייתי – יתרונות וחסרונות

באזורי תעשייה שונים, התקנת מאווררים תעשייתיים איכותיים היא בלתי נמנעת עבור יזם מצליח. מאווררים ידועים כמביאים לתנאי העבודה הטובים ביותר על ידי ויסות זרימת האוויר.

קרא עוד»